Sjögren sendromu ve primer biliyer siroz birlikteliği

‘’Sjogren’s syndrome and primary biliary cirrhosis’’

Yazarlar
Cem ŞAHAN1, Tanja ÜÇER2, Selahattin ALBAYRAK3
Kurumlar
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı1, Gastroenteroloji Bilim Dalı2, Nükleer Tıp Anabilim Dalı3, Samsun
Sayfa Numaraları
149-151
Makale Türü
Anahtar Kelimeler
Primer biliyer siroz, Sjögren sendromu otoimmünite
Keywords
Sjögren’s syndrome, primary biliary cirrhosis, autoimmunity

Özet

Sjögren sendromu (SS) primer semptomları kuru göz ve kuru ağız olan kronik otoimmün bir hastalıktır. Primer biliyer siroz (PBS) SS ile birlikte sık görülen bir klinik durumdur. SS’da insidansı %3 ile %9 arası değişen oranlarda rapor edilmektedir. Her iki hastalıkta da otoimmünite duktal epitel hücrelerine doğrudur. SS’lu hastalarda eğer serum alkalen fosfataz yüksekliği saptanırsa karaciğer biyopsisi ve AMA bakılması ile PBS araştırılmalıdır. Bu yazıda 63 yaşında PBS ve SS olan kadın bir olgu sunumu yapıldı.

Abstract

Sjögren’s syndrome (SS), a chronic autoimmune disorder, primarily manifests as dry eyes and mouth. Primary biliary cirrhosis (PBC) is one of the most frequent hepatic diseases associated with SS, with its reported incidence ranging from 3% to 9%. It both diseases, autoimmunity seems to be directed toward the ductal epithelial cells. When SS patients have an elevated alkaline phosphatase level, it is necessary to examine AMA and to perform liver biopsy. A 63-year-old woman with PBC and SS is reported.

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum