Kriptik miller tüberküloz

Cryptic miliary tuberculosis

Yazarlar
Macit SANDIKÇI1, Bahri ABAYLI1, Derya GÜMÜRDÜLÜ2, Serkan YARAŞ3, Fatih Y. IŞIKSAL1, Murat ÖKSÜZ1, Fatih KOÇAK1, Melek ERGİN2
Kurumlar
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji B.D.1, Patoloji2, Dahiliye3 Anabilim Dalları, Adana
Sayfa Numaraları
34-36
Makale Türü
Anahtar Kelimeler
Milier tüberkiloz
Keywords
Miliary tuberculosis

Özet

51 yaşında, erkek hasta, yaygın lenfadenopatiler, ateş, kilo kaybı, gece terlemesi yakınması ile kliniğimize kabul edildi.Yapılan incelemede hasta, kriptik milier tuberküloz olarak kabül edildi ve tedavisine başlanıldı. Kriptik Milier Tüberkülozda; hafif şiddetli klinik bulgular, uzun süreli hastalık ile birlikte, zayıflamış histolojik yanıt vardır. Klinik olarak etyolojisi bilinmeyen, ateş, negatif tüberkülün testi ve normal P-A akciğer grafisi ile kendini gösterir.

Abstract

51 years old, male patient, applied to our clinic with common LAPs, fever, losing weight and night sweating complains. The patient diagnosed as miliary cryptic tuberculosis with clinical and labaratory investigations. There are mild clinical findigs, decreased histologicslly response with long lasting disease in cryptic milier tuberculosis and clinically, there are fever with unknown etioloy, negative tuberculin test and normal lung graphy.

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum