Ülseratif kolitli hastalarda plazma sitokin düzeyleri

Plasma cytokine levels in ulcerative colitis

Yazarlar
Vedat GÖRAL1, Tahir ÇELENK2, Abdurahman KAPLAN3, Dede ŞİT2
Kurumlar
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji1, İç Hastalıkları Anabilim Dalı2 ve Biyokimya Bilim Dalı3, Diyarbakır
Sayfa Numaraları
16-19
Makale Türü
Anahtar Kelimeler
Ülseratif kolit, sitokinler
Keywords
Ulcerative colitis, cytokines

Özet

Giriş ve amaç: Ülseratif kolitin etyopatogenezinden sorumlu faktörlerden birisi de immünolojik faktörlerdir. Sitokinler ile bu hastalık arasında ilişki vardır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 20 ülseratif kolit vakası (ort. yaş 36.2, 9 kadın, 11 erkek) ve 20 kişilik (ort. yaş 27.2, 11 kadın, 9 erkek) sağlıklı kontrol grubunda; IL-1 beta, IL-2Rsp, IL-6, IL-8, IL-10, TNF-alfa düzeyleri çalışıldı. Bulgular: IL-2Rsp, IL-6, IL-8 ve IL-10 düzeyleri hasta ve kontrol grubunda farklı bulundu (p<0.005). TNF-alfa ve IL-1 beta seviyeleri her 2 grupta da aynı bulundu. Sonuç: Bu sonuçlara göre, IL-2Rsp, IL-6, IL-8 ve IL-10 ülseratif kolitde rol oynayan önemli sitokinlerdir. Bu sitokinlerin hastalığın, tanı, takip ve prognozunda önemli rol oynacağını düşünmekteyiz.

Abstract

Background/aim: Some immunological factors are responsible in the pathogenesis of ulcerative colitis. There are some relationship between cytokines and ulcerative colitis. Materials and method: In this study, the levels of IL-1 beta, IL-2Rsp, IL-6, IL-8, IL-10, TNF-alpha were studied 20 patients with ulcerative colitis (mean age 36.2 years, 9 women, 11 men) and 20 healthy individuals (mean age 27.2 years, 11 women, 9 men). Results: We established that IL-2Rsp, IL-6, IL-8 and IL-10 levels were different in the patients and control groups (p<0.005), while TNFalpha and IL-1 beta were similar in both groups. Conslusions: Accor ding to these results, IL-2Rsp, IL-6, Il-8 and IL-10 play an important role in the pathogenesis of ulcerative colitis. We consider that these cytokines are beneficial parameters in the diagnosis, treatment and prognosis of ulcerative colitis.

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum