Ağustos 2008

Plummer- Vinson sendromu için alışılmadık yaş ve cinsiyet: Olgu bildirimi

An unusual age and gender for Plummer-Vinson syndrome: Case report

Yazarlar
Bülent KANTARÇEKEN1, Ali ÇETİNKAYA1, Çağatay ÇITIRIK2
Kurumlar
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Bilim Dalı1, İç Hastalıkları Anabilim Dalı2, Kahramanmaraş
Sayfa Numaraları
118-120
Makale Türü
Anahtar Kelimeler
Plummer-Vinson, disfaji, anemi, özofajial web
Keywords
Plummer-Vinson, dysphagia, anemia, esophageal web

Özet

Plummer-Vinson sendromu sıklıkla erişkin bayanlarda olmak üzere nadiren de adölesan yaş grubunda görülen demir eksikliği anemisi, disfaji ve üst özofagusta web ya da weblerle karakterize klinik bir durumdur. Demir replasmanı sıklıkla disfajiyi azaltmasına rağmen hastaların bazılarında dilatasyon tedavisi gerekmektedir. Sendromun başlıca klinik önemi, malign tümör ve striktür gibi disfaji nedenleri ile ayırıcı tanıya girmesidir. Bu sendrom, postkrikoid karsinom insidansı nı artırdığı için endoskopik takip önerilir. Sendrom, sıklıkla 40- 70 yaş kadınlarda görülse de tüm dünya literatüründe 14-19 yaş grubu arası çok az olgu bildirilmiştir. Halsizlik, çabuk yorulma, yutma güçlüğü şikayetleriyle gelen ve plummer-vinson için nadir rastlanan 16 yaşındaki erkek olgumuzu sunmak istedik.

Abstract

Plummer-Vinson syndrome is a clinical entity seen commonly in adult women and rarely in adolescence and childhood, and is characterized by dysphagia, iron deficiency, anemia and the presence of esophageal web or webs. Although iron replacement generally improves dysphagia, dilatation may be required in some patients. The main clinical importance of the syndrome consists in its differential diagnosis from other causes of dysphagia, e.g. malignant tumors or strictures, especially when dysphagia is the dominant presenting symptom. Endoscopic follow-up is required for increased risk of postcricoid cancer incidence. Plummer-Vinson syndrome occurs most frequently in women aged 30–70 years. To our knowledge, there are very few cases between 14-19 years of age reported in the literature. We present a 16-year-old male Plummer-Vinson case who admitted with weakness, fatigue and dysphagia.

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum