Nisan 2017

Protein kaybettiren enteropati ile presente olan intestinal lenfanjiomatozis

Intestinal lymphangiomatosis presenting with protein-losing enteropathy

Yazarlar

Eray ATALAY1, Halil İbrahim ERDOĞDU 1, Bilge Kağan TUR1, Mehmet Tamer ÖZDEMİR2

Kurumlar
Kafkas University School of Medicine, 1Department of Internal Medicine, KarsResadiye State Hospital, 2Department of Internal Medicine, Tokat
Sayfa Numaraları
36-39
Makale Türü
Olgu Sunumları
Anahtar Kelimeler
Protein-losing enteropathy, lymphangioma
Keywords
Protein kaybettirici enteropati, lenfanjioma

Özet

Lenfanjioma lenfatik sistemde proliferasyon ve genişleme ile karakterizebir benign tümördür. Lenfanjiomalar submukozal tümörlerdir, endotelile kaplı lenfatik alan, lenfatik doku ve düz kas içerirler. Beyin dokusulenfatik sistem içermediği için beyinde görülmez, bunun dışında bütünorganları etkileyebilmektedir. Her organda görülebilmesine karşın yetişkin hastalarda ve intestinal tutulum çok nadirdir. Bu vakada pretibialödem ve hipoalbuminemisi olan 44 yaşında bayan hasta anlatılmıştır.Batın ultrasonografisinde minimal serbest sıvı görüldü. Tomografide ileumda segmental duvar kalınlaşması bulundu. Hastaya kapsül endoskopiile intestinal lenfanjiomatozis tanısı konuldu.

Abstract

Lymphangioma is a benign tumor characterized by proliferation and dilatation of lymph vessels. Lymphangiomas are submucosal tumors consisting of an endothelial lining with lymphatic spaces, lymphoid tissue,and smooth muscle. They can affect all the organs except the brain,because the brain does not contain a lymphatic system. Although thisdisease can be seen in any organ, intestinal presentation in an adultis very rare. In this case report, we present a 44-year-old woman withpretibial edema and hypoalbuminemia. Abdominal ultrasonographyshowed minimal free fluid, and a computed tomography scan showedsegmental wall thickening of the ileum. The patient was diagnosedwith intestinal lymphangiomatosis by capsule endoscopy.

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum