EDİTÖR'den
NÖBET DEĞİŞİMİ: Yayın Kurulu Başkanı’nın vedası.

  • Ana Sayfa
  • Sayılar
  • EDİTÖR'den
    NÖBET DEĞİŞİMİ: Yayın Kurulu Başkanı’nın vedası....
Yazarlar
Kurumlar
Sayfa Numaraları
Makale Türü
Anahtar Kelimeler
-
Keywords
-

Özet

Anadilimizde yayınlanan Akademik Gastroenteroloji Dergisi Temmuz 2002’ de yayın hayatına başlamış ve artık bu sayı ile beşinci yılını tamamlamak üzeredir. Bu süre içerisinde Türk Gastroenteroloji Vakfı’nın maddi olanakları ile basılmış ve dağıtılmıştır. İlk başından bu yana sayın hocamız Ali Özden hem en büyük destekçimiz, hem de baş eleştirmenimiz oldu, kendisine bize duyduğu güven ve sevgi için teşekkür ederim.İlk sayıya yazdığım başlangıç yazısında dergimizi “ TheTurkish Journal of Gastroenterology” nin aynı hedefe koşan yol arkadaşı olarak tanımlamıştım. Gerçekten de yol arkadaşımızın “şanlı” geçmişinden edinilen tecrübeler ve bilgi birikimi derginin yayın politikasında önemli bir yer tutmuştur. Bu süre içinde TheTurkish Journal of Gastroenterology önce Pub Med’e daha sonra da SCI tarafından taranan dergiler içerisine girerek gururumuzu taçlandırmıştır. Akademik Gastroenteroloji Dergisi bu dönemde ülkemizdeki koşusuna devam etmiş ve artık “Türk Tıp Dizini” ne giren bir dergi olarak ulusal ölçekte taranan bir dergi olma özelliğini kazanmıştır. Türk Tıp Dizini için gereken 34 şarttan 3 tanesi hariç hepsini gerçekleştirmiştir. Kısa sürede Türk gastroenteroloji camiasının Ulusal ölçekteki en önemli dergisi olma noktasına geldiğimizi düşünüyorum. Kağıt ve resim kalitemiz pek çok uluslar arası dergiden ileridedir. İnternet ortamında ise ulaşım ve paylaşım olanaklarımız en üst düzeydedir. Dergide pek çok meslektaşımız hakem olarak görev yapmakta ve onların sayesinde daha kaliteli bir ürün ortaya çıkmaktadır. Hakemlerimizin özverili çalışmaları dergimizin en önemli gücüdür, hepsine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Ne kadar özen göstersek de Türkçe tıp terminolojisine yeterince katkıda bulunamadık, görevimiz bundan sonra daha özenli davranmayı gerektiriyor. Türkçe konuşan ülkelerde Akademik Gastroenteroloji Dergisi büyük bir atılım yapamadı, bu hem bizim yayın kurulumuzun eksikliğinden hem de uluslar arası bilim dili ingilizcenin ezici baskısından kaynaklanıyor. Ne yazık ki 15 yıl önce esen Türki Cumhuriyetler Gastroenteroloji Dayanışması somut örneklere pek ulaşamadı. Bu durumu maalesef ulusal kongrelerimizde de gözlüyorum, herkesin üzerinde düşünmesi ve çabalaması gerektiğini düşünüyorum.

Artık nöbet değişme zamanı geldi, beş yıllık bu süre içinde bir çok arkadaşımız yayın kurulu içinde çalışarak hep birlikte öğrendik, piştik, yoğrulduk. Türk Gastroenterololojisi tarihini ilerde yazacak olanlara gururla bırakabileceğimiz bir “ulusal dilde” dergimiz beş yıldır yayında.. Benim de artık yayın kurulu başkanlığını “taze” bir kana bırakma zamanı geldi. Emaneti en az benim kadar ülkesini, gastroenterolojiyi ve dilini seven bir başkana bıraktığım için içim rahat ve huzurlu.
Saygılarımla,

Prof. Dr. Ömer ÖZÜTEMİZ
31.08.2007

Abstract

-

Tübitak Ulakbim Crossreff Doi
Web Tasarım : Turna Tasarım ®
Web Tasarım
: Turna Tasarım ®
X
Üye Girişi
Şifremi Unuttum Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Şifremi Gönder
Giriş Yap Üye Ol Aktivasyon Linki Gönder
X
Üye Ol
Şifremi Unuttum Giriş Yap Aktivasyon Linki Gönder
X
Aktivasyon Linki Gönder
Giriş Yap Üye Ol Şifremi Unuttum